Przenośniki kubełkowe


   Przeznaczone są do transportu pionowego materiałów sypkich w przeznaczonych do tego celu kubełkach zamocowanych do cięgna taśmowego lub łańcuchowego. Przenośnik kubełkowy zaprojektowany jest jako konstrukcja modułowa. Poszczególne segmenty łączone są za pomocą połączeń śrubowych co ułatwia montaż. Parametry przenośnika takie jak wysokość i wydajność ustalane są według indywidualnych potrzeb klienta.


 

Przenośniki kubełkowe - przykłady schemat:



kubeek.jpg

Co można transportować przez przenośniki kubełkowe?

Przenośniki kubełkowe są powszechnie wykorzystywane do transportu materiałów takich jak kruszywa, cukier, ziarna zbóż. Za pośrednictwem przenośników tego rodzaju napełnia się silosy lub duże zbiorniki.

 

Przenośniki kubełkowe w Porkon

Przenośniki kubełkowe produkowane przez Porkon są jednokierunkowe (działają z dołu do góry). Kubełki do przenośników w tym wypadku czerpią przenoszony materiał na dole, gdzie się je zasypuje, napinając tym samym cięgna. Opróżnianie następuje grawitacyjnie w głowicy podajnika (tam mamy bęben napędowy, który ciągnie cięgno z kubełkami do przenośników w górę).


Przenośniki kubełkowe - zalety i wady

Przenośniki kubełkowe mają niewielkie wymiary poprzeczne i pracują z taką wydajnością, jak tradycyjne taśmociągi. Gdy kubełki do przenośników mają szczelną budowę, istnieje możliwość materiałów pylących. W niektórych sytuacjach jednak przenośniki kubełkowe nie są najlepszym rozwiązaniem. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z gruntem nienadającym się do uniesienia ciężkiej konstrukcji, należy zrezygnować z przenośników kubełkowych. Dodatkowo, wadą tego typu urządzeń bywa konieczność równomiernego uzupełniania kubełków w trakcie pracy.


Składając zamówienie na wykonawstwo kubełków do przenośników należy określić:


-wysokość, na jaką kubełki do przenośników będą się wznosić

-pojemność kubełków (każdego osobno)

-interwały, w jakich mają występować kubełki do przenośników

-prędkość, z jaką kubełki mają przesuwać się na podnośniku

-wydajność urządzenia, liczoną jako zdolność do przetransportowania konkretnej objętości materiału w określonym czasie